Gabinet Psychologiczny

Michalina Zielińska

Mity na temat psychoterapii

1. Psychoterapia zmienia osobowość

Psychoterapeuta nie „wyciąga osobowości" z klienta i nie zmienia go w kogoś innego. W trakcie psychoterapii, Klient przygląda się swoim przekonaniom, doświadczeniom i potrzebom i uczy się definiować je na nowo, tak aby być bardziej w zgodzie ze sobą. To owocuje zmianą w zakresie zachowania i przeżywania określonych doświadczeń, ale nie jest to zmiana, której klient nie chce i nie akceptuje, lecz taka, której pragnie.

 

2. Z psychoterapii korzystają tylko osoby z problemami

Choć rzeczywiście, po pomoc psychoterapeutyczną zgłaszają się najczęściej osoby cierpiące na problemy emocjonalne, nerwicowe czy depresyjne, to psychoterapia kierowana jest też dla osób bez takich trudności, które chcą głębiej poznać siebie po to, by prowadzić lepsze i bardziej pełne życie. Nie trzeba więc mieć ogromnych problemów ze sobą, aby korzystać z psychoterapii.

 

3. Psychoterapia trwa latami

W zależności od orientacji w której pracuje psychoterapeuta oraz rodzaju trudności oraz celów z jakimi klienta zgłasza się na psychoterapię, czas trwania psychoterapii może być różny. Nie zawsze konieczne jest uczestniczenie w psychoterapii przez lata, ale też nie warto spodziewać się, że zmiany pojawią się w cztery tygodnie. Decydując się na psychoterapię, warto zdać sobie sprawę z tego, że czasu trwania nie sposób przewidzieć, zależny jest on bowiem zarówno od rodzaju problemów jak i tego jak bardzo gotowi jesteśmy na zmiany.

 

Zachęcam również do śledzenia akcji Mam Terapeutę, którego autorki aktywnie działają w celu łamania psychoterapeutycznego tabu http://mamterapeute.pl/category/mam-terapeute/